Čo sú garniže a aký plnia účel v interiéri?

V súčasnosti sa pri zariaďovaní interiérov nachádza na trhu široké spektrum možností tienenia. Jednou z možností ako zaujímavo a efektívne tieniť sú garniže. Skladajú sa z kovovej tyče, ktorá je umiestnená nad oknom a na tienenie sa použije záves alebo záclona. Garniža môže plniť funkciu dekoračnú, praktickú alebo oboje.

Garniža sa skladá zo štyroch častí:

(1.) Tyč (hladká, vrubkovaná, skrútená)

(2.) Koncovky (tyč je ukončená 2 koncovkami)

(3.) nosníky (plnia funkciu uchytenia garniže na stenu alebo do stropu)

(4.) kolieska/háčiky (slúžia na prichytenie závesu alebo záclony)

Hlavné delenie garniž

Podľa priemeru a tvaru tyče môžme garniže rozdeliť na tieto typy:

Stropná garniža na závesy a záclony s profilom a háčikmi
Garniže podľa priemeru:

ø16 mm, ø19 mm, ø25 mm, ø35 mm

Garniže podľa tvaru:

Kvadro, Square-Line, Top-Line

Prezentovaná kolekcia je ideálnym riešením do menších miestností a menších okien. Nebudú dominovať aranžmánu, ale jemne zdôraznia jeho charakter. Obsahuje obľúbené vzory kvetinových motívov, jednoduché formy koncoviek ako aj farebné kontrasty.

Máte radi moderné tvary a vzory? Kolekcia 19mm garniž BLACK & WHITE je zložená z jednoduchých tvarov, metalických a oceľových farebných odtieňov. 

Rustikálna kolekcia garniž je zložená z ušľachtilých odtieňov patiny, antického zlata, lesklej ocele a medi. Dominantým prvkom sú koncovky ako Verdi, Verona alebo zaujímavá Kryštálová guľa.

Ohýbané garniže na závesy s oblými oknami v interiéri
Ohýbané garniže na závesy s oblými oknami v interiéri

Klasické, štýlové a pôsobivé – sú slová opisujúce kovové garniže Residence, ktoré prekvapia svojou veľkosťou vďaka 35 mm priemeru tyče, ktorá sa radí medzi najväčšie na trhu. Pre zákazníkov sú pripravené 4 typy koncoviek vhodné do vintage a rustikálnych interiérov.

Jednoznačne najobľúbenejšie riešenie garníž bez kompromisov. Minimalistické moderné prvky sa hodia do všetkých moderných interiérov. Profily Square-Line majú obdĺžnikový prierez profilu. Funkcionalitou pripomína koľajnicové systémy s pridanou hodnotou vo forme koncoviek. Sú dostupné v troch farbách: bielo-lesklá, čierno-matná, čierno-lesklá a brúsená oceľ. 

Výhodou garniž typu square-line je montáž na stenu alebo do stropu a možnosť použiť v kombinácii s japonskými stenami.

Originálny a jedinečný multifunkčný systém top-line, ktorý v sebe nesie významné technické možnosti využitia. Ide o špeciálne navrhnutý systém, ktorý je možné použiť v kombinácii s roletou alebo japonskou stenou. 

Technické prevedenie zaručuje dokonalý súlad s konfiguráciou vlastného systému. Taktiež netreba opomenúť ani zaujímavé dekoračné prevedenie rohovníka, ktorým dokážeme vytvoriť pôsobivú rímsu nad oknom.

Rozmýšľate ako spojiť tradície s modernosťou? Garniže Kvadro vyzerajú skvele v interiéroch, kde sa jednoduché moderné formy prelínajú so štýlovými doplnkami. Klasické antické farby zdobia pôsobivé kryštálové alebo vzorové koncovky. Na ovládanie závesov sú k dispozícii kvadro kolieska alebo bežce s háčikom.

Garniže nájdete aj v našom E-shope

Guľa CRYSTAL 16mm

66,46 
Hodnotenie 0 z 5

Diva Ø25mm

71,42 
Hodnotenie 0 z 5

Square-Line Artis

Cena od: 68,78 
Hodnotenie 0 z 5

Flora 19mm

Cena od: 62,50 
Hodnotenie 0 z 5

Odeon Ø25mm

Cena od: 67,39 
Hodnotenie 0 z 5

SEVILLA 16mm

52,13 
Hodnotenie 0 z 5

TWISTER 19mm

56,16 
Hodnotenie 0 z 5

Top-Line so záslepkou

Cena od: 109,42 
Hodnotenie 0 z 5

Terra 19mm

Cena od: 72,29 
Hodnotenie 0 z 5

Duncan Ø25mm

75,74 
Hodnotenie 0 z 5

Square-Line RIVA

Cena od: 68,78 
Hodnotenie 0 z 5

INTEGRA 19mm

Cena od: 58,18 
Hodnotenie 0 z 5

Sienna Ø25mm

Cena od: 68,83 
Hodnotenie 0 z 5

Dekoratívne doplnky ku garnižiam

Ku garnižam neodmysliteľne patria dekoratívne doplnky, ktoré zvýrazňujú nielen okenný priestor, ale aj vytvárajú príjemnú atmosféru celého interiéru miestnosti.

Ozdobné kryštálové dekokrúžky na závesy do garniže

Dekokrúžky

Pestrá škála vzorov a farieb dekokrúžkov umožňuje výber spomedzi viacerých priemerov alebo verzie zdobené kryštálmi a medzi trojuholníkmi alebo hranatými dekokrúžkami.

Príslušenstvo ku garnižam - magnetické klipy

Magnetické klipy

Čaro tohto malého, ale dôležitého detailu spočíva v jeho jednoduchosti, jemnej elegancii a mimoriadnej jednoduchosti použitia. Množstvo spôsobov použitia ho robí nepostrádateľným pre všetkých, ktorí si chcú vytvárať vlastné aranžmány. Dobre premyslený mechanizmus založený na dvoch silných, no malých magnetoch umožňuje spojiť oba prvky.

Inšpirácia zariadeného interiéru jedálne s garnižou závesmi a priznaným dreveným stropom
Inšpirácia zariadeného interiéru jedálne s garnižou závesmi a priznaným dreveným stropom
Ozdobné spony na závesy na garniže

Ozdobné spony

Dodajte miestnosti želaný efekt a detail. Ideálne pre obývacie izby na prichytenie odtiahnutého závesu. Magnetické spony uľahčujúce manipuláciu so závesom vás nepochybne prekvapia množstvom tvarov a farieb.

Riasiace pásky

Obľúbené Wave systémy – riasiace pásky vytvárajú vlnité rovnomerné závesy a využívajú sa hlavne v moderných interiéroch.

Výhody a nevýhody použitia garniže

pevný kovový profil

ohýbanie tyčí

rôzne typy povrchov a farebných prevedení

veľké množstvo koncoviek a ostatných komponentov z kovového materiálu

ku každému typu na výber niekoľko možností uchytenia

Nevýhodou garniž je limitovaná vzdialenosť držiakov od seba a tým niekedy nepraktické predelenie závesov/záclon. Z toho vyplýva, že materiály sa musia strihať a deliť na garniži podľa rozmiestnenia držiakov a nie svojvoľne.

Porovnanie: Garniže alebo koľajnice?

V prvom rade je nutné dodať, že výber tienenia závisí hlavne od vkusu zákazníka a preto, nie je možné hneď povedať, ktorá možnosť je pre zákazníka výhodnejšia. 

Garníže disponujú výrazne vyššou funkcionalitou ako je to v prípade koľajníc – a to práve ich možnosťou ovládania.  Kým pri koľajniciach máme len voľbu bežcov s háčikmi do profilových drážok, tak pri garnižach dokážeme závesy posúvať pomocou koliesok rôznych typov (koliesko, koliesko so žabkou, koliesko hranaté, koliesko tiché..) alebo v prípade profilových tyčí aj bežcami s háčikom. Taktiež poskytuje širší výber farebných prevedení príslušenstva. 

Nespornou výhodou garniž sú zaujímavé antické, striebro-matné alebo nerezové farby, ktoré interiérom zaručia dokonalý vzhľad.

Antická farba garnižového profilu
Bielo-zlatá farba garnižového profilu
Striebro-matná farba garnižového profilu
Farba brúsená oceľ garnižového profilu
Farba bronz garnižového profilu
Farba rustikálna oceľ garnižového profilu

Montáž garniže

Ako u väčšiny interiérových tieniacich systémov aj garniže ponúkajú možnosť inštalácie vďaka stropným alebo stenovým držiakom. 

Dodávané sú vo farbe garniže alebo podľa želania zákazníka.

Každý druh garniže má iný typ dizajnových držiakov.

Typy držiakov
Typy držiakov

Orientačné ceny za garnižu

Cenu garniže určuje niekoľko faktorov: typ tyče, farba systému, typ koncoviek, typ a počet držiakov, celková dĺžka garniže. Najvýraznejší vplyv na cenu garniž má výber dekoratívnych koncoviek na koncce tyčí a typ držiakov, ktoré určujú prevažnú časť cenotvorby garniže.

V našom e-shope nájdete spektrum produktov, ktoré si jednoducho nakonfigurujete a všetko dodávame hotové na mieru. Držiaky a kolieska/bežce sú automaticky započítané do ceny garniže.

4 zaujímavé štýly a nápady ako zariadiť interiér pomocou garniž

Detská izba s dekoračným závesom obohateným o volán

Volán

Volán je vyrobený z dekoračnej látky a je ideálny, ak hľadáte jemnejšie materiály. Z našich dlhoročných skúseností môžeme povedať, že volán sa tradične používa vo vintage (vidieckej) spálni alebo obývačke a vyskytuje sa prevažne v kaštieľoch a zámkoch.

Wave systém závesu v interiéri s výhľadom

Wave systém - vlnový záves

Funguje tak, že záves visí priamo pod garnižou, ktorá je namontovaná v strope. Ak hľadáte inšpirácie pre súčasné trendy, Wave systém vám bude vyhovovať. Výsledkom je vzhľad šitý na mieru, ktorý môže byť ekonomickejším riešením pre veľké okná, pretože látka je často ľahšia a ponechaná bez podšívky a je potrebné menšie množstvo materiálu.

talianske interiérové závesy

Talianske navlečené závesy

Talianske navlečené závesy sú zafixované v hornej polohe a následne sťahované hore a dole pomocou šnúr skrytých za závesom. To umožňuje, aby sa stiahol späť bez potreby viazania alebo zadržiavania. Vzhľad je celkom tradičný a veľmi pekný.

Garniža so závesom v štýle pohára

Záves v tvare čaše

Záhyby predstavujú štýl, kde je látka zastrčená a zložená tak, aby navrchu zostal otvor pripomínajúci čašu na víno. Hodia sa na rustikálne, vintage a antické typy garniž.

Inšpirácie realizácií garniž pre váš nový interiér

Katalóg garniž a príslušenstva

Produkt bol pridaný do vášho košíka